Joga sa stala v posledných rokov veľmi populárna a obľúbená. Nielen, že udrží telo v dobrej kondícii, má aj kvalitné psychosomatické účinky. To znamená, že okrem tela sa pri cvičení zapája so synergie aj myseľ a celkovo celý energetický systém človeka. Keď sa cvičí v súlade s dychom, teda tempom dychu, účinok na myseľ a psychické uvoľnenie je omnoho hlbší a intenzívnejší. Špeciálnym dychovým cvičením je pranajama https://meditaciaajoga.sk/joga/hatha-joga/ako-rychlo-nabrat-silu-pocas-dna/. Predstavuje dychové uvoľňujúce, no i koncentračné cvičenie, ktoré jednak intenzívne telo detoxikuje a zbyvuje stresu a jednak pôsobí na energetické dráhy v tele. Správne prevádzaná technika vedie nielen k lepšiemu uvoľneniu, ale aj k omnoho lešej koncentrácii a schopnosti sústrediť sa viac dovnútra.

pranajama

Pranajama prebúdza energie v tele a spája ich. Prechádza čakrami a prebúdza ich spiace sily. Prináša vnútorné poznanie, múdrosť a jednotu samého so sebou. Pokoj, ktorý vo vá prebudí vydrží aj niekoľko hodín alebo dní. Prežívanie a preciťovanie je individuálne. Duchovné prebudenie sa dá dosiahnuť aj prostredníctvom správne vykonávaných pranajámových a meditačných techník. Pranajama a meditácia kráčajú často ruka v ruke. No nie každému je podobný zážitok súdený. Avšak samotná základná pranajamová technika je obrodzujúca.

meditácia

Pokiaľ ste však pranajama nikdy predtým necvičili, najskôr sa techniku naučte prevádzať pod vedením cvičiteľa. Techniku majú svoje prevedenie, počet opakovaní a podobne. Je potrebné vedieť ich správne cvičiť, aby ste si neublížili. Parajama má viacero druhov a stupňov. Dychových cvičení je teda viac a každé má svoje účinky. Často sa spájajú aj s inými technikami alebo zádržami dychu. Jemná základná pranajama je však veľmi prospešná pre zdravie, detoxikuje pľúca zväčšuje ich kapacitu. Rozhodne je skvelým zážitkom cvičenie pranajamy si vyskúšať na sebe.