Drevené altány sa stali obľúbeným miestom pre letné kratochvíle už v stredoveku. Šľachta si ich budovala v zámockých záhradách a niektoré z nich sa zachovali dodnes. Altány sa stavajú najmä v miestach so zaujímavým výhľadom do krajiny, čo prispieva k lepšej nálade a osobnej pohode. Pod striešku altánku si môžete vziať obľúbený nápoj, zjesť si tú desiatu, čítať knihu, alebo si s deťmi zahrať doskovú či kartovú hru. A práve deti milujú altány natoľko, že sa niekedy snažia svojich rodičov presvedčiť o tom, aby im aspoň malý altánok postavili na záhrade.

drevený altánok

Postaviť drevený altánok nie je tak ťažké, ako sa zdá. Ak si necháte zhotoviť od profesionálov betónovú základovú dosku, osadíte ju oceľovými úchytmi pre konštrukčné trámiky, potom môžete začať stavať v podstate bez obmedzenia. Altánok môže mať pôdorys v tvare štvorca či obdĺžnika, ale ak si dáte záležať a zhotovíte altánok v tvare šesťuholníka, stane sa skutočne nevšednou ozdobou vašej parcely. Do takého prístrešku si budete môcť pozývať svojich hostí a tráviť tú príjemné letné popoludnie so šálkou čaju či kávy.

altánok v zime

Na výrobu altánkov je okrem dreveného reziva potrebný aj konštrukčný materiál, ako sú skrutky do dreva torx https://quadrofixing.sk/nerezove-vruty-do-dreva/c1038. Sú to špeciálne oceľové skrutky, s ktorými je spoj veľmi pevný a odolný voči poveternostným vplyvom. Musíte však siahnuť po skrutkách z nerezovej ocele, vtedy sa spoj stane naozaj spoľahlivým, a pokiaľ ho sami nerozoberiete, možno, že vás aj prežije. A prečo by neprežil, keď to prežil napríklad taký altánok v Českom Krumlove, je vyrobený z dreva a stojí tam dodnes.

Keď si budete objednávať stavebný materiál, nezabudnite tiež na vhodnú strešnú krytinu, tou by mohol byť obľúbený kanadský šindeľ. A drevo opatrite ochranným náterom, najlepšie lazúrovacím lakom v odtieni, ktorý vás oslovuje, napríklad v dekore jelše, duba alebo čerešne. Farba dreva by mala kontrastovať s okolím a mala by byť výrazná, aby altánok v mieste výstavby svojim vzhľadom vynikol.