Ručné práce sú populárne väčšinou medzi ženami, no nájdu sa aj muži, ktorých táto dnes poväčšine voľnočasová aktivita zaujala. Ak ste sa radi pridali ku skupine ľudí, ktorá už nejakú tú činnosť ovláda, ale neviete, čomu by ste sa chceli venovať, inšpirujte sa týmto článkom.

1. Háčkovanie

Všade na internete vidíme fotografie rôznych výrobkov od diek až po roztomilé zvieratká. Zo všetkých ručných prác je háčkovanie momentálne asi najznámejšie a najpopulárnejšie. Rozhodujúcu úlohu v tom môže hrať aj fakt, že ak sa tomu chcete začať venovať, vôbec nemusíte veľa investovať.  Čo všetko potrebujete na to, aby ste mohli také krásne diela vyrábať aj vy? Stači si zaobstarať pár háčikov rôznych veľkostí (podľa toho, s akou hrubou vlnou plánujete pracovať). Potom stačí už len kúpiť, prípadne si na začiatok doma nájsť zvyšky vĺn a už len skúšať a skúšať. Na internete nájdete mnoho návodov. Zväčša tie na YouTube bývajú najviac užitočné, keďže s vysvetlením ponúkajú rovno aj názornú ukážku.

Háčkovanie

2. Pletenie

Na prvý pohľad to môže vyzerať ako zložitý koníček, opak je však pravdou. Akonáhle sa naučíte pár základných vzorov (nie vzorov ale jak sa to povie) budete môcť pomocou nich vytvoriť nádherné vzory. Na začiatok vyskúšajte niečo menšie, napríklad šály alebo šatky. Buďte so sebou trpezliví. Nebojte sa, ak vám to spočiatku pôjde pomaly a nebude sa vám dariť. Dôsledným cvikom už neskôr budete môcť naraz pliesť a napríklad aj pozerať obľúbené seriály. Pamätajte na to, že cvik robí majstra. Ako motivácia vám môže poslúžiť predstava, že ak svoje dielo dokončíte, budete ho môcť aj prakticky využiť v podobe nového kúska v šatníku.

Začiatky pletenia

3. Vyšívanie

Nádherné umenie, pri ktorom je potrebné vyzbrojiť sa trpezlivosťou a precíznosťou. Na premyslených a prepracovaných dielach, ktoré často môžeme vidieť, sa totiž pracuje dlhšie. Výsledok ale zvyčajne stojí za to. Vyšívať môžete naozaj hocičo a hocikam – na obrusy, deky, prestieradlá a dokonca oblečenie, kedy oživíte starší kúsok zo svojho šatníka. Stačí vám k tomu len ihla, zopár nití a zručnosť ovládania pár základných stehov. Na YouTube si taktiež môžete prezrieť návody na rôzne práce a inšpirovať sa námetmi.

Nádherne vyšitý ľudový vzor

4. Paličkovanie

V súčasnosti je to pomerne neznáma záležitosť, ktorá zaznamenala najväčší rozmach práve v minulosti. Produkty vzniknuté paličkovaním sa uplatnili prevažne ako súčasť folklórneho odevu alebo ako ozdobné prestierania. Je to určite zaujímavý koníček, ktorý znovu začína naberať na popularite. Potrebujete si síce zaobstarať trochu viac vecí, ale výsledok bude stáť za to. Nie každý sa môže pochváliť tým, že si doma dokáže vyrobiť čipku. Výhodou je, že dnes sa už všetky návody, tipy a rady dajú nájsť na internete, a tak so začatím a kúpou potrebných pomôcok nebude žiadny problém.

Dúfame, že sme vás týmto článkom inšpirovali k nejakej novej záľube z kategórie ručných prác. Ak vás niečo zo spomínaných činností oslovilo a plánujete sa do nich v najbližšej dobe pustiť, prajeme vám veľa šťastia!