Najviac namáhanou časťou auta počas zimy sú stierače, ktoré ste ruku na srdce často využili aj na stieranie námrazy, keď ste sa ponáhľali ráno do práce. Jednoduchým testom zistíte, či je čas na ich výmenu. Ak pri stieraní zanechávajú na skle čiary, je čas myslieť na nové. Nezabudnite, že jarné daždivé mesiace im opäť dajú zabrať.

mytí aut

Samozrejmosťou je riadne vyčistenie podvozku, aby ste zabránili korózii od soli a štrku. Je lepšie ak umývate auto aj počas zimy. Ak ste tak nerobili, rýchlo do autoumývarne. Váš miláčik bude šťastný iba ak bude po zime dobre vyčistený. Nezabudnite aj na umytie pneumatík, ktoré onedlho budete meniť za letné a ich uskladnenie s nánosom soli by pre nich nebolo šťastným riešením. Je čas aj na povysávanie interiéru. A trochu by ste mohli nazrieť aj do batožinového priestoru. Iste sa vám tam po zime nahromadilo plno zbytočností, ktoré môžete vyhodiť. Na poťahoch a čalúnení sa môžu nachádzať nečistoty, ktoré znižujú ich životnosť. Zainvestujte a dajte si ich vytepovať.

Po zime si skontrolujte a brzdový systém a tlmiče. Brzdy a brzdové platničky môžu kvôli nánosu soli v kombinácii s vlhkosťou začať korodovať. Nezabudnite aj na svetlá. Doplňte chýbajúce kvapaliny. Olej, chladiacu zmes, kvapalinu do odstrekovačov. Na tieto úkony by ste nemali zabúdať počas celého roka. Ale ak tak nerobíte, tak je ten pravý čas práve teraz. Kontrola geometrie vozidla je tiež dôležitá. Výtlky na cestách dali zabrať čapom a vzperám. Nájdite si servis, kde vám pri výmene pneumatík za letné automaticky skontrolujú aj uvedené veci.
Veľa motoristov zabúda na čistenie klimatizácie. To je chyba, na jar treba vymeniť peľové filtre. Predídete tak nepríjemným alergiám, ktoré o chvíľu začnú. Klimatizáciu by ste mali čistiť každého pol roka.

výměna pnbeu

Pri prezúvaní pneumatík sa môže stať, že zistíte opotrebovanosť letných. V tom prípade je nutné si obstarať nové. Pneumatiky by nemali mať vyduté miesta, trhlinky a zjazdený dezén. Pre osobné autá vyhláška určuje minimálnu hĺbku dezénu 1,6 milimetra, pre zimné 3 mm – výrobcovia však odporúčajú aspoň 3 milimetre pri letných a 4 mm pri zimných.
Pri dodržaní všetkých odporúčaní vám vaše vozidlo iste bude slúžiť celé leto bez komplikácií.